Pozycjonowanie w Google Maps | Sprawne SEO

Pozycjonowanie w Google Maps

pozycjonowanie w google maps Trudno obecnie prowadzić nowoczesny biznes bez obecności w Google. To właśnie ta wyszukiwarka stała się źródłem informacji dla klientów, a mając tak duży udział na rynku tak naprawdę może zdecydować o sukcesie czy porażce danej firmy. Google dostarcza wielu możliwości jeśli chodzi o promocję swoich usług czy produktów. Największą popularnością cieszy się oczywiście klasyczne pozycjonowanie – to właśnie dzięki niemu, przy pomocy relatywnie niedużych kosztów, można dotrzeć do szerokiej liczby odbiorców. Płatne usługi to przede wszystkim Google Ads – ta globalna sieć reklamowa także daje ogromne możliwości, a jej główną zaletą jest szybkość i elastyczność prowadzonych kampanii. Ale jak się okazuje, promować można się także w innych usługach amerykańskiego giganta, w tym w dobrze wszystkim znanych Google Maps. Mimo, że wielu osobom kojarzą się one przede wszystkim z wyznaczaniem trasy przejazdów, to możliwości tego narzędzia są znacznie większe, szczególnie jeśli chodzi o prezentację lokalnych firm. I otwierają zupełnie nowe możliwości w zakresie reklamy, stanowiące świetne uzupełnienie tradycyjnego pozycjonowania.

Google Maps – czym właściwie są

Google Maps to jedno z najpopularniejszych narzędzi Google, powszechnie używane zarówno przez kierowców, jak też osoby szukające różnych miejsc czy firm. Umożliwiają one prezentację danego terenu w różnej formie, użytkownicy mają do wyboru tradycyjny widok, mapę satelitarną, czy hybrydowe ich połączenie. Do standardowych funkcji należą sterowanie przybliżeniem, możliwość przeglądania zdjęć umieszczonych przez inne osoby czy obejrzenia danego miejsca przy pomocy Street View. Oczywiście należy wymienić też wspominaną już wcześniej nawigację, dzięki dużej dokładności oraz możliwości bezpłatnego użytkowania na smartfonach z Androidem jest ona wykorzystywana bardzo powszechnie. Mapy Google są reż coraz częściej używane do szukania najróżniejszych produktów czy usług. Właściciele firm mogą bowiem zakładać w nich swoje wizytówki, pozwalając się tym samym znaleźć potencjalnym klientom. Google coraz częściej wyświetla też mapy w organicznych wynikach, szczególnie dotyczy to zapytań związanych z lokalnymi frazami.

pinezka w mapach google

Czy warto promować się w “mapach Google”

Na propozycję promowania swojej firmy w Google Maps wielu przedsiębiorców zapewne zapyta, ile to będzie kosztować i jakie przyniesie korzyści. Jeśli chodzi o odpowiedź na pierwsze pytanie, to obecność w Google Maps nie wiąże się z koniecznością ponoszenia żadnych opłat – trzeba jedynie prawidłowo wypełnić wizytówkę i ją zweryfikować. Z tym większość osób powinna sobie bez problemów poradzić, a w razie potrzeby zawsze można to zlecić komuś do wykonania. Natomiast w kwestii opłacalności – Google Maps są dla wszystkich, i wszyscy mogą korzystać z ich możliwości. Szczególnie skorzystają na tym firmy posiadające stacjonarne placówki, ale też nie ma problemów, żeby inne też wykorzystały potencjał tego narzędzia. Nie ma też żadnych ograniczeń związanych z branżami, praktycznie każda działalność może być promowana w taki sposób. Obecność na mapie w wielu przypadkach jest dużą szansą na pozyskanie szerszej grupy klientów, szczególnie wtedy, gdy ktoś nie posiada swojej strony internetowej. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, żeby poprawić widoczność biznesu, który się prowadzi.

Czynniki wpływające na pozycję w mapach Google

Podobnie jak w przypadku klasycznego pozycjonowania, widoczność w Google Maps jest uzależniona od wielu czynników. Google oczywiście nie udostępnia informacji na temat algorytmów, które są stosowane przy wybieraniu firm do pokazania, ale wielu specjalistów szczegółowo analizuje otrzymywane wyniki i na ich podstawie wyciąga odpowiednie wnioski. Kluczową sprawą jest przede wszystkim prawidłowe uzupełnienie wizytówki – należy to zrobić starannie, podając jak najwięcej dokładnych informacji.

W szczególności należy zwrócić uwagę na:

 • nazwę firmy – Nazwa jest bardzo ważna dla uzyskania wysokich pozycji, dlatego też należy ją właściwie uzupełnić. Pożądane są słowa kluczowe, ale stosowane w rozsądnej ilości.
 •  dane kontaktowe – Dzięki danym kontaktowym klienci będą mogli dotrzeć do firmy, ale nie jest to ich jedyna rola. Algorytmy Google zwracają dużą uwagę na obecność tych informacji i biorą je pod uwagę przy wyznaczaniu rankingu.
 •  inne informacje z profilu – Mimo, że pozornie niektóre elementy profilu mogą się wydawać niepotrzebne, to i tak warto je uzupełnić. Po pierwsze dla klientów, którzy w ten sposób zyskają pełniejsze informacje o firmie, a po drugie dla Google. Im profil będzie pełniejszy, tym większe szanse na dobrą ocenę przez wyszukiwarkę.
 •  opinie – Na temat wpływu opinii zdania są podzielone, niemniej warto je mieć, szczególnie te pozytywne. Nawet jeśli nie wpłyną one na pozycje w wynikach wyszukiwania, to na pewno zwiększą wiarygodność firmy w oczach potencjalnych klientów.

Co trzeba zrobić, aby stać się widocznym w Google Maps

Aby pojawić się w Google Maps konieczne jest wykonanie kilku kroków, które na szczęście nie są skomplikowane i bez problemów każdy powinien sobie z nimi poradzić. Wyszukiwarkę należy poinformować, że pod danym adresem znajduje się określona działalność, i dopiero wtedy zacznie ona prezentować takie miejsce na mapie.
 

 • Założenie konta w Google – Postawa, bez której nie będzie można wykonać dalszych kroków, i która pozwoli na założenie i uzupełnienie wizytówki. Konto można bezpłatnie założyć pod adresem https://accounts.google.com – wystarczy postępować zgodnie z przejrzystymi instrukcjami. Jednym z etapów zakładania konta jest weryfikacja adresu e-mail, należy to zrobić, żeby można było korzystać z dostępnych aplikacji i usług.
 • Stworzenie wizytówki –  Do tworzenia wizytówek służy specjalnie przygotowany kreator. W pierwszej kolejności należy podać w nim podstawowe informacje o firmie, takie jak nazwa, dane adresowe, telefon czy adres strony internetowej. Trzeba też określić główną kategorię oraz zdecydować, czy adres wizytówki będzie widoczny dla użytkowników. Te dane sprawią, że wizytówka będzie się już wyświetlała, ale nie zagwarantują wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania.
 • Uzupełnienie wizytówki pełnymi danymi – Podanie podstawowych informacji to zbyt mało, zarówno dla wyszukiwarki, jak też dla odwiedzających. Google dostarcza pewną liczbę dodatkowych pól, które warto jak najdokładniej uzupełnić. Ciekawe, przyciągające uwagę opisy, godziny otwarcia siedziby czy dodatkowe kategorie są bardzo pożądane. Podobnie jak firmowe logo, które jako element graficzny dużo bardziej będzie przyciągać wzrok niż czysty tekst.
 • Końcowa weryfikacja – Ostatnim krokiem tworzenia wizytówki jest jej weryfikacja – Google musi mieć bowiem pewność, że zrobił to właściciel lub upoważniona osoba. Kod weryfikacyjny jest najczęściej wysyłany listownie, po jego otrzymaniu należy go wprowadzić w odpowiednim miejscu i wpis zostanie aktywowany.

sprawne seo pinezka w mapach Google (Google Maps)

Podsumowując warto zainteresować się tym co oferuje usługa Google Maps i Google Moja Firma dla lokalnego biznesu niejednokrotnie odpowiednio skonfigurowana wizytówka może przynieść wymierne korzyści.

Pozycjonowanie stron internetowych - Sprawne SEO

 

Zobacz również pozostałe wpisy

 • Audyt strony internetowej – wszystko, co musisz wiedziećAudyt strony internetowej – wszystko, co musisz wiedzieć Co to jest audyt strony internetowej?   Audyt strony internetowej to jej niezależna ocena wykonana przez firmę zewnętrzną. Audyt umożliwia wykazanie mocnych i słabych aspektów […]
 • Analiza konkurencji – dlaczego warto?Analiza konkurencji – dlaczego warto? Każdy posiadacz własnej strony internetowej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużego nakładu czasu i pracy wymaga jej prowadzenie. Poświęcając czas i wkładając serce w rozwój strony […]
 • Web UsabilityWeb usability – dlaczego użyteczność strony jest ważna Kilka sekund - tyle najczęściej potrzebuje nowy użytkownik serwisu internetowego na decyzję, czy chce w nim pozostać, czy jednak będzie szukał dalej potrzebnych mu informacji. Nie jest to […]
 • Reklama na Facebooku - warto czy nie ?Reklama na Facebooku — Facebook Ads, warto czy nie ? Facebook Ads, czyli reklama na Facebooku stała się ostatnimi czasy bardzo popularna. Zyskała ona pozytywny rozgłos dzięki atrakcyjnej i przystępnej formie, szybkości uruchomienia oraz […]
 • Historia wyszukiwarek search engineHistoria wyszukiwarek internetowych Internet nie zawsze wyglądał tak samo, od czasu powstania pierwszych stron internetowych zmieniło się w nim bardzo dużo. Na samym początku liczba działających serwisów była niewielka i […]
 • Pozycjonowanie organiczne – czym jest? Zalety i wady.Pozycjonowanie organiczne – czym jest? Zalety i wady. Pozycjonowanie organiczne strony internetowej w wyszukiwarce Google jest złożonym procesem, polegającym m.in. na rozszerzeniu profilu linków przychodzących, optymalizacji witryny czy […]
 • Pozycjonowanie filmów na YouTube w 2019 rokuPozycjonowanie filmów na YouTube Pozycjonowanie na YouTube – 12 czynników, które musisz wziąć pod uwagę + porady Nie ma obecnie popularniejszego miejsca z filmami od YouTube - każdego dnia z jego zasobów korzystają […]
 • Marketing szeptany – jak przeprowadzić skuteczną kampanię?Marketing szeptany – jak przeprowadzić skuteczną kampanię? Skuteczny marketing szeptany. Wielu świadomych konsumentów uważa, że sami podejmują oni decyzje zakupowe, i nie mają na nie wpływu emitowane reklamy. Jednocześnie te same osoby bardzo […]
 • Analiza danych w Google AnalyticsDwa narzędzia Google, które pozwolą nam na sprawdzić ruch na stronie internetowej Google Analytics Google Analytics jest nowoczesnym i darmowym narzędziem internetowym (do 5 mln wejść miesięcznie) udostępnianym przez Google, które służy do analityki internetowej. […]
 • Struktura kategorii, a generowanie ruchu na stronieStruktura kategorii, a generowanie ruchu na stronie Struktura kategorii w sklepie internetowym odgrywa kluczową rolę pod kątem łatwości użytkowania i zwiększenia wartości konwersji. Skierowanie ruchu organicznego na kategorie i podkategorie […]
 • Profil linkówJak zbudować dobry profil linków? Ostatnie kilka lat przyniosło ogromne zmiany, jeśli chodzi o podejście do pozycjonowania. Zmiany te objęły kilka obszarów, stawiając przed branżą zupełnie nowe wyzwania. Przede […]
 • Jak optymalizować stronę pod urządzenia mobilne?Jak optymalizować stronę pod urządzenia mobilne? Planując utworzenie czy przebudowę strony internetowej trzeba pamiętać o wielu istotnych rzeczach. Jedną z najważniejszych jest zapewnienie poprawnego wyświetlania na urządzeniach […]
 • Strona internetowa firmy. 7 powodów dlaczego warto zadbać o miejsce w sieciStrona internetowa firmy. 7 powodów dlaczego warto zadbać o miejsce w sieci Dlaczego warto założyć stronę internetową i dbać o jej rozwój? Poznaj 7 powodów, które przekonają Cię, że nie należy lekceważyć świata online.  Prowadzenie własnej strony internetowej […]
 • Czy warto prowadzić bloga firmowego?Blog firmowy – czy warto go prowadzić? Korzyści płynących z prowadzenia bloga firmowego jest mnóstwo. Począwszy od wpływu na pozycjonowanie, poprzez linkowanie wewnętrzne, na wspieraniu konwersji kończąc. Należy zadbać […]
 • Pozycjonowanie w 2018Na czym powinni się skupić SEO-wcy w 2018 roku? Jak wiadomo, branża SEO należy do tych, które nieustannie się zmieniają. Zmiany, które nastąpiły w ubiegłym roku, były już wcześniej sygnalizowane przez Google. 2017 zmusił specjalistów do […]
 • Narzędzia do monitorowania pozycji stron w wynikach wyszukiwaniaNarzędzia do monitorowania pozycji stron w wynikach wyszukiwania Każdy właściciel internetowego serwisu zapewne chce, żeby był on odwiedzany przez jak największą liczbę osób. Będzie to miało przełożenie na liczne korzyści, w tym chociażby zyski ze […]
 • Czy można przerwać pozycjonowanie strony? Poznaj 5 powodów dla których pozycjonowanie to proces ciągły.Czy można przerwać pozycjonowanie strony? Poznaj 5 powodów dla których pozycjonowanie to proces ciągły. Czasy kiedy obecność w sieci wymagała jedynie utworzenia strony internetowej bezpowrotnie minęły. Posiadanie własnej witryny nie gwarantuje sukcesu, mierzonego liczbą organicznych wejść na […]
 • Ile kosztuje pozycjonowanie stron?Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych? Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?   Zanim napiszę o tym - ile kosztuje pozycjonowanie? Odpowiem krótko na kilka pytań...   Co to jest pozycjonowanie stron […]
 • Pozycjonowanie stron internetowych BiłgorajPozycjonowanie stron internetowych Biłgoraj Pozycjonowanie stron internetowych Biłgoraj Zapraszamy do artykułu na stronie: bilgoraj.com.pl Prowadzisz własną firmę? Posiadasz stronę internetową? Świetnie, to dobra droga, by […]
 • ile czasu trwa pozycjonowanieIle potrzeba czasu na wypozycjonowanie strony? Jak długo mam czekać na efekty pozycjonowania? Pozycjonowanie - magiczne słowo, dla wielu właścicieli firm oznaczające lekarstwo na wszelkie problemy związane z promocją i pozyskiwaniem nowych klientów. Bycie na pierwszych […]
 • usp produktuSkuteczne USP – jak je tworzyć? Skuteczne USP - jak je tworzyć?   USP, czyli Unique Selling Proposition (unikalna propozycja sprzedaży) to wyjątkowa cecha produktu lub usługi. USP jest czymś, co wyróżnia naszą ofertę […]
 • Pozycjonowanie w 2020 roku. Na co zwracać uwagę?Pozycjonowanie w 2020 roku. Na co zwracać uwagę? Każdy nowy rok to nowe wyzwania dla specjalistów w wielu branżach. Dotyczy to w szczególności szeroko pojętego SEO i pozycjonowania, w których wszystko tak naprawdę jest dostosowywane do […]
 • Czym jest marketing szeptany i jak go wykorzystać?Czym jest marketing szeptany i jak go wykorzystać? Marketing szeptany to jedna z metod marketingowych, która z chęcią jest wykorzystywana przez osoby z branży SEO. Niestety, duża część pozycjonerów nie rozumie tego pojęcia, przez co […]
 • Co to jest marketing internetowy i na czym polega?Co to jest marketing internetowy i na czym polega? Marketing internetowy, zwany także e-marketingiem lub marketingiem online, to nazwa określająca szereg działań wspierających promocję oraz sprzedaż online. Efektywny e-marketing opiera się […]
 • Kanibalizacja słów kluczowychKanibalizacja słów kluczowych Kanibalizacja słów kluczowych - czym jest i jak jej uniknąć? Kanibalizacja słów kluczowych ma miejsce wtedy, gdy wiele podstron serwisu jest zoptymalizowanych pod kątem tej samej frazy. […]
 • Link buildingLink building Jak odpowiednio dobrać strategię link buildingu? Jeszcze do niedawna pozycjonowanie opierało się na zdobywaniu linków, im było ich więcej tym lepiej. Nawet jeśli takie linki nie […]
 • Co to jest pozycjonowanie (seo)?Co to jest pozycjonowanie? Co to jest pozycjonowanie stron internetowych? Pozycjonowanie (ang. search engine optimization, SEO) - najprościej rzecz ujmując to budowanie optymalizowanie naszej strony w taki sposób, […]
 • Wybór odpowiednich słów kluczowych w pozycjonowaniuJak wyszukiwać trafne słowa kluczowe? Analiza słów kluczowych jest jednym z niezbędnych elementów - zarówno kampanii AdWords, jak i działań SEO. By uzyskać pożądane rezultaty, musimy dobrać trafne słowa kluczowe, które w pełni […]
 • Czynniki rankingowe Google 2020Czynniki rankingowe Google Czynniki rankingowe Google   -  Czyli co na wpływ na pozycję strony oraz pozycjonowanie  Poza samym Google nikt tak naprawdę nie wie, co tak naprawdę ma ostateczny wpływ na wyniki […]
 • Pozycjonowanie long tailPozycjonowanie Long Tail Pozycjonowanie Long Tail - Ostatnie lata to coraz szybsze zmiany w korzystaniu z wyszukiwarek. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto wpisywał więcej niż dwa czy trzy słowa, obecnie coraz […]
 • Pozycjonowanie stron one pagePozycjonowanie stron one page Strony internetowe typu one page mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są intuicyjne, łatwe w obsłudze, przeważnie są znacznie szybsze i łatwiejsze w zorganizowaniu. Witryna one page […]
 • Język korzyści i język straty – jak pisać?Język korzyści i język straty – jak pisać? Język korzyści i język straty to jedna z najpopularniejszych technik sprzedażowych, z którą często spotykamy się podczas lektury różnorodnych tekstów. Język korzyści powstał jako naturalna […]
 • Strategia seo i pozycjonowaniaNa czym polega skuteczna strategia SEO? Na czym polega skuteczna strategia SEO. Strategia SEO powinna obejmować różne obszary działalności strony. Pozycjonowanie, a także SEO musi zostać osadzone w konkretnych realiach, a cała […]
 • instagram reklamaJak wykorzystać potencjał reklamowy Instagrama? Instagram już od dawna nie jest wyłącznie platformą, na której dzielimy się zdjęciami z codziennego życia. To ogromna marketingowa machina, której potencjał można wykorzystać zarówno […]
 • Ile kosztuje content marketing?Ile kosztuje content marketing? Pojęcie Content Marketingu na dobre zagościło wśród specjalistów zajmujących się promocją w internecie. Warto zatem wiedzieć, czym ów Content Marketing jest, a także czym nie […]
 • Persona marketingowa, kim jest i jakie ma znaczenie w content marketingu?Persona marketingowa, kim jest i jakie ma znaczenie w content marketingu? Persona w content marketingu Jedną z podstaw content marketingu jest określenie persony marketingowej. Decydując się na wprowadzenie content marketingu w swojej firmie, przede […]
 • 5 sposobów na skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego i zwiększenie sprzedaży5 sposobów na skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego i zwiększenie sprzedaży Pozycjonowanie sklepu internetowego w dobie przytłaczającej konkurencji to standard.  O ile nie oferujemy niszowego asortymentu możemy być pewni, że konkurencja na rynku jest wysoka i z […]
 • Content marketingCo to jest content marketing? Content marketingiem nazywamy strategię marketingową polegającą na pozyskiwaniu klientów przy pomocy wartościowej treści. Do tej treści zalicza się przede wszystkim słowo pisane, czyli […]
 • 8 sposobów na darmową reklamę w Internecie8 sposobów na darmową reklamę w Internecie Współcześnie marketing internetowy odgrywa wiodącą rolę w promocji marki, spychając z podium marketing tradycyjny (billboardy, plakaty, ulotki itp.). Różnorodność firm działających na […]
 • Mobile SEO – na czym polega i dlaczego jest ważneMobile SEO – na czym polega i dlaczego jest ważne Pozycjonowanie i optymalizacja strony pod urządzenia mobilne to ważny aspekt SEO. W dobie, gdy większość użytkowników wyszukuje i trafia na strony internetowe przy pomocy telefonu brak […]
 • SEO audyt strony internetowej - Sprawne SEOCzym jest audyt stron internetowych? Audyt stron internetowych to bardzo przydatne "narzędzie", które pomoże nam zdiagnozować wszystkie problemy i ocenić czy nasza strona internetowa działa poprawnie. W dobie szybkiego […]
 • Fraza kluczowa i jej rola w pozycjonowaniu stron internetowychFraza kluczowa i jej rola w pozycjonowaniu stron internetowych Każdy właściciel strony internetowej chce, aby była ona widoczna i łatwa do znalezienia przez odbiorców zainteresowanych określoną tematyką i usługami. Jednakże samo posiadanie […]
 • Sprawne SEOPozycjonowanie White Hat i Black Hat SEO O tym, jak ważne są działania SEO w prowadzeniu wszelakich działań promocyjnych w sieci, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Pozwalają ono zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, […]
 • Jak wybrać copywritera?Jak wybrać copywritera? Obecnie w internecie coraz bardziej liczy się treść, zarówno jeśli chodzi o strony internetowe przeznaczone dla odbiorców, jak również całą otoczkę związaną z marketingiem i promocją. […]
 • kłamstwa i mity w pozycjonowaniu stronKłamstwa i mity w pozycjonowaniu stron internetowych Największe kłamstwa i mity w pozycjonowaniu. Internet daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o reklamę i promocję, wiele firm w sieci zbudowało dochodowe biznesy. Wymaga jednak zupełnie […]
 • Pozycjonowanie vs Google Ads (AdWords)Pozycjonowanie vs Google Ads (AdWords) O tym, jak ważna jest odpowiednia promocja w internecie, wie każdy, kto posiada swoją stronę internetową. Dopracowana grafika, wysoka funkcjonalność czy szeroki wybór produktów nie […]
 • seo trendy 2021, pozycjonowanie w 2021 roku na co zwracać uwagęSEO trendy na 2021 rok. Jak będzie wyglądać pozycjonowanie? Rok 2020 był zaskakujący pod wieloma względami, a zawirowania dotyczyły każdej dziedziny naszego życia. Pandemia miała także znaczący wpływ na branżę marketingu, w tym SEO. Próba […]
 • Pozycjonowanie a facebookSEO a Facebook – Czyli wpływ Facebooka na pozycjonowanie Facebook jest obecnie najpopularniejszym serwisem społecznościowym, naturalne się więc staje pytanie, czy można go w jakiś sposób wykorzystać w pozycjonowaniu. W pierwszej chwili […]
 • jak poprawnie skonfigurować Google AnalyticsGoogle Analytics — najczęstsze błędy w konfiguracji O tym, jakie możliwości daje Google Analytics, nie trzeba przekonywać nikogo, kto chociaż trochę interesuje się marketingiem internetowym czy szeroko pojętym SEO. To podstawowe […]
 • Co to jest mobile first index?Czym jest Mobile First Index? Trochę niepostrzeżenie w ostatnich latach miała miejsce mała rewolucja, jeśli chodzi o korzystanie z internetu. Okazuje się bowiem, że już w roku 2015 liczba wyszukiwań ze smartfonów i […]
 • Znaczenie contentu w pozycjonowaniuZnaczenie contentu w pozycjonowaniu Dlaczego wyszukiwarki lubią unikalną treść? Jeszcze kilka lat temu w pozycjonowaniu liczyły się przede wszystkim linki. Jednak algorytmy wyszukiwarek w ostatnim czasie uległy dużym […]
 • Targetowanie w reklamieTargetowanie i grupa docelowa – dlaczego są tak ważne w reklamie internetowej? Targetowanie to jeden z największych plusów, jakie przynosi nam reklama internetowa. Dzięki niemu możemy w sposób precyzyjny, określić do kogo jest kierowana reklama i komu nasze […]