Jak wykorzystać potencjał reklamowy Instagrama? | Sprawne SEO

Jak wykorzystać potencjał reklamowy Instagrama?

instagram

Instagram już od dawna nie jest wyłącznie platformą, na której dzielimy się zdjęciami z codziennego życia. To ogromna marketingowa machina, której potencjał można wykorzystać zarówno do budowania wizerunku firmy, jak i rozwoju marki osobistej. W jaki sposób reklamować się na Instagramie, by zyskać zaufane grono obserwujących i – co istotne – kupujących?

 

Czym jest Instagram?

Instagram to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się platform społecznościowych. Co roku korzysta z niej coraz więcej użytkowników, a jednocześnie poszerzają się możliwości reklamowe. W ubiegłym roku z Instagrama korzystało 700 mln użytkowników, w zaledwie pół roku przybyło 100 mln nowych, a popularność tego kanału social media nadal rośnie.

instagram user

Instagram znakomicie sprawdza się do przeprowadzania kampanii z udziałem influencerów czy szybkiego i skutecznego dotarcia do wybranej grupy odbiorców. Użytkownicy chętnie wchodzą w interakcje z ulubionymi markami, dlatego warto jest uwzględnić działania na Instagramie w strategii marketingowej, by w pełni wykorzystać potencjał tej platformy.

 

Zbuduj swoją markę na Instagramie

Jeśli dopiero zamierzasz zacząć tworzyć własne treści na Instagramie, warto prześledzić inne marki, by zrozumieć specyfikę tego kanału social media. Oprócz regularności, kluczowa jest estetyka. Dodawane zdjęcia muszą być wysokiej jakości, podane w ciekawej aranżacji, inspirujące.

Jeśli sprzedajesz produkty, warto zaprezentować je “w działaniu”. Przykładowo, zegarek prezentujemy na ręce, auto podczas jazdy. Na Instagramie możliwe jest także publikowanie materiałów wideo – zarówno w profilu, jak i na Insta Stories (znikających po 24 h), a także prowadzenie relacji na żywo, co daje ogromne pole do kreatywnego wykorzystania kanału do promocji produktów czy usług.

Zanim rozpoczniesz działania na Instagramie, należy ustalić konkretny cel. Może to być zwiększenie świadomości marki, kierowanie ruchu na naszą stronę/do sklepu internetowego, zaprezentowanie produktu czy usług. Publikując posty, opowiadamy historię, dlatego należy zadbać o to, by była ona ciekawa i angażowała użytkowników.

Firmowe konto na Instagramie powinno motywować, inspirować, uczyć, jednak wszystko w zgodzie z misją i wizją marki. W przeciwieństwie do Facebooka, na Instagramie łatwiej jest osiągnąć zasięg organiczny, a posty prezentowane za pomocą obrazu, są bardziej atrakcyjne dla odbiorców, więc chętniej wchodzą w interakcje.

Zwracaj także uwagę na to, jak profil prezentuje się całościowo. Dobrą praktyką jest dodawanie zdjęć w określonym stylu – stosuj te same filtry, kolorystykę, kompozycję. Jest mnóstwo aplikacji, które pomogą Ci to osiągnąć, m.in. VSCO czy Snapseed.

 

O czym trzeba pamiętać, tworząc na Instagramie?

Choć Instagram opiera się na zdjęciach, same zdjęcia nie wystarczą, by zbudować zaangażowanie. Nowy algorytm ocenia wartość posta nie tylko na podstawie liczby “serduszek”, ale także komentarzy. Do rankingów nie są wliczane komentarze, które zawierają mniej niż 3 słowa. Pod dodanym zdjęciem warto zadawać pytanie, które zachęci odbiorców do opowiadania historii czy podzielenia się swoimi przemyśleniami. Dla marki to większe zasięgi i budowanie relacji z potencjalnymi klientami.

O odbiorców trzeba się troszczyć – nie można skupiać się wyłącznie na pozyskiwaniu nowych fanów, a zadbać o tych, którzy już z nami są. Sprawdzaj profile zaangażowanych osób, poświęć kilka minut dziennie na skomentowanie ich profilu, z pewnością docenią fakt, że ich ulubiona marka udziela się także u nich.

Stosuj hashtagi. Zamiast używać tych najbardziej popularnych, skup się na tych, które zostały użyte w liczbie od 80-500 tysięcy postów. To większa szansa na to, że Twoje zdjęcie nie zniknie w morzu innych. Sprawdzaj także używane przez siebie hashtagi – wystarczy wpisać w okienko wyszukiwania interesujące Cię hasło i przejrzeć powiązane zdjęcia. Dodanie komentarza na profilu o podobnej tematyce, to szansa na to, że osoba zainteresuje się Twoim profilem.

Marki często tworzą własny, unikatowy hashtag, dzięki któremu tworzy się społeczność zrzeszająca fanów danego produktu czy usługi. To świetny sposób na nienachalną reklamę i przyciągnięcie potencjalnych klientów.

 

A co z Instagram Stories?

Nie można zapominać o Instagram Stories, które szybko zyskały na popularności, detronizując Snapchata. Już po dwóch miesiącach od uruchomienia funkcji, korzystało z niej 100 milionów użytkowników. Według badań przeprowadzonych przez Social Media Today, 45% badanych marek używa sekcji Stories przynajmniej raz w tygodniu.

instagram stories

Najpopularniejszymi typami contentu publikowanego na Insta Stories są treści produktowe (36%), wgląd wewnątrz firmy (22%), przejęcia profili przez gości (14%). Rzadziej publikowane są relacje z wydarzeń (10%). O dziwo, najrzadziej w sekcji Stories publikowane są konkursy (2%).

W Instagram Stories możliwe jest także linkowanie do zewnętrznych stron. Z opcji tej mogą skorzystać profile posiadające minimum 10 tysięcy obserwujących. Dla marek to znakomita możliwość, by przekierować do swojego e-sklepu, na stronę internetową bądź treści zamieszczonych w innych miejscach. Najczęściej zamieszczane odnośniki pozwalają użytkownikom na zakup dobra lub usługi (59%).

Pozycjonowanie stron internetowych - Sprawne SEO