Link building | Sprawne SEO

Link building

link building pozycjonowanie

Jak odpowiednio dobrać strategię link buildingu? Jeszcze do niedawna pozycjonowanie opierało się na zdobywaniu linków, im było ich więcej tym lepiej. Nawet jeśli takie linki nie przynosiły żadnego pożytku, to też w żaden sposób nie szkodziły. Jednak zmiany algorytmów (Pingwin Update), które miały miejsce w ostatnich latach, bardzo zmieniły podejście do likowania: przede wszystkim stawiając na ich jakość, natomiast linki słabej jakości są przez algorytm ignorowane. Obecnie po prostu o linki trzeba dbać, pilnując aby ich rozmieszczanie wyglądało jak najbardziej naturalnie.

Czym są linki

Przed rozpoczęciem działań związanych z pozyskiwaniem linków, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czym one tak naprawdę są i jakie są ich rodzaje. Linkami nazywa się odsyłacze na stronie internetowej, które po kliknięciu przenoszą użytkownika w inne miejsce. Treścią linków mogą być adresy stron, fragmenty tekstu lub tak zwane anchory, zawierające określone słowa kluczowe. Linki można generalnie podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Linki wewnętrzne przenoszą użytkowników pomiędzy poszczególnymi podstronami w ramach tego samego serwisu. Linki zewnętrzne odnoszą się do innych portali i stron, te z kolei można jeszcze podzielić na naturalne i nienaturalne. Umownie linkami naturalnymi nazywa się odnośniki wstawione bezinteresownie, ze względu na chęć pokazania interesującej treści. Natomiast linki nienaturalne mają charakter anchorów exact-match nasyconych słowami kluczowymi, które już na pierwszy rzut oka można określić jako przeznaczone do działań pozycjonerskich.

Znaczenie link buildingu

Pomimo dużych zmian algorytmów w ostatnich latach, w dalszym ciągu linkowanie jest jednym z filarów SEO„>SEO. Odpowiednia strategia link buildingu, prowadzona zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek, na pewno przyniesie spore korzyści, jednocześnie przy zaniedbaniach może stać się powodem różnych kar. Obecnie nacisk kładziony jest przede wszystkim na dywersyfikację linków, ich jakość oraz naturalność, i nad tym właśnie trzeba się skupić przy pracach pozycjonerskich. Mimo że uzyskanie odpowiednich efektów przy użyciu linkowania jest coraz trudniejsze i obarczone ryzykiem, to nadal chcąc mieć wymierne efekty, należy korzystać z tego rozwiązania. „Wartościowe” linki bardzo pomagają w uzyskaniu wysokich pozycji w Google. Dobierając strategię link buildingu, warto przeanalizować nasze otoczenie w wynikach wyszukiwania, jeśli konkurencja linkuje w ten sposób, to można robić to samo. Jednak należy pamiętać, że to co u innych się sprawdza, niekoniecznie może sprawdzić się u nas. Tak naprawdę w link buildingu „nie ma złotego środka”, każdy specjalista ma swoje, mniej lub bardziej sprawdzone metody, które opierają się o testy.

Pomysły na linkowanie

Przy wybieraniu serwisów, w których będzie się umieszczać linki, trzeba pamiętać o dwóch zasadniczych sprawach. Przede wszystkim źródła linkowania muszą być wartościowe, wszystkie spamerskie strony na pewno nie pomogą, co najwyżej mogą być przyczyną spadków w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo warto zadbać o to, żeby tematyka strony jak najbardziej odpowiadała odnośnikom, wtedy będą one miały znacznie większą wartość. Linki można zdobywać w wielu miejscach, najbardziej popularne to:

– Katalogi stron

Ich wartość w ostatnim czasie znacznie spadła, ale dodanie kilku linków do porządnych, moderowanych katalogów na pewno nie zaszkodzi. Dodatkowo w takich serwisach można umieszczać dane teleadresowe, co przydaje się przy pozycjonowaniu lokalnym.

– Presell Page

Podobnie jak z katalogami, linki w artykułach z wartościowych, moderowanych serwisów, typu presell page, mogą być bardzo przydatne w link buildingu. Należy przy tym uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością.

– Blogi

Bardzo popularna i przede wszystkim skuteczna forma pozyskiwania wartościowych linków. Jeśli piszemy ciekawe artykuły, czytający sami zaczną do nas linkować. Warto tutaj również rozważyć współpracę influencerami, którzy posiadają zasięg, czyli grupę lojalnych odbiorców, do której nasza marka samodzielnie tak szybko nie dotrze.

– Fora internetowe

„Marketing szeptany” na tematycznych forach dyskusyjnych pomoże głównie w reklamie i budowaniu marki. Udzielając się na forach internetowych można również wstawić adres pozycjonowanej strony w stopce, w profilu i ewentualnie co jakiś czas podać go w treści posta. Należy pamiętać tylko, żeby stronę reklamować w dyskretny stonowany sposób tak, aby nikt nie zarzucił nam spamu. Przede wszystkim nim  zamieścisz link w poście, zastanów się czy na pewno będzie on przydatny dla innych forumowiczów.

– Artykuły sponsorowane

Płatne artykuły umieszczone w serwisach branżowych mają bardzo duży wpływ na pozycjonowanie. Trzeba się liczyć przy nich z pewnymi nakładami finansowymi, jednocześnie dostaje się spore korzyści wizerunkowe.

– Zaplecza

Własne zaplecza wymagają dużego nakładu pracy, ale dobrze wykonane i podlinkowane potrafią zdziałać cuda. Ma się przy tym pełną kontrolę nad ich zawartością.

Podsumowując, współczesny link building jest znacznie większym wyzwaniem, niż miało to jeszcze kilka lat temu. Wymaga więcej pracy, nakładów finansowych oraz przede wszystkim rozwagi, cierpliwości oraz głębszej analizy profilu linków. Mimo wszystko warto, w dalszym ciągu w niego inwestować, gdyż nadal jest kluczowym elementem rankingowym Google.

Pozycjonowanie stron internetowych - Sprawne SEO